Brojna čuda vezana su ikonu Pokrova Presvete Bogorodice, koja doneta je u manastir Čokešinu 1830. godine, a najpoznatije je isceljenja devojčice Pavlije, koje je opisano u pripovetki „Seni“ Milorada Popovića Šapcanina. Čudotvorna ikona je u manastir doneta sa posebnim tronom izlivenim u srebru, koji je u međuvremenu nestao, jer je dugo godina proteklog veka manastir bio zapušten pa iznova obnavljan.

– Manastir Čokešina je ženski manastir koji se nalazi u podnožju Vidojevice i planine Cer. Po predanju, manastir je prvobitno bio zadužbina vojvode Miloša Obilića, koji je započeo gradnju manastira uoči Kosovske bitke. Dovršetak radova na manastiru vezuje se za vojvodu Čokešu, vlastelina iz tog kraja. Crkva je posvećena rođenju Presvete Bogorodice i od 1830. godine u crkvi se nalazi čuvena ikona Pokrov Presvete Bogorodice Čokešinske. Na ovom mestu se odigrala bitka između Srba i Turaka, poznata kao Boj na Čokešini. U manastirskoj porti podignut je spomenik sa grobnicom u znak sećanja na srpske ustanike, pa svetinja obeležava nekoliko značajnih datuma – kaže mati Ana, igumanija manastira Čokešina

U periodu od 1707. do 1732. godine, posle velike seobe pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem, u manastiru je postojala škola na čelu sa igumanom Vasilijem. Turci su zatim zapalili i srušili manastir. Na starim temeljima 1786-86. izgrađena je nova crkva, koja je ponovo srušena u vreme Prvog srpskog ustanka.

 

Tekst je nastao kao deo projekte „Loznica, dobro mesto za život“ koji sufinsira grad Loznica.  Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu, nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.