Obrazovni profil drvorezbar zastupljen je od osnivanja Škole primenjenih umetnosti i kao i svi ostali obrazovni profili obuhvata četvorogodišnje školovanje. Pored opšteobrazovnih predmeta, koji su obavezni za sve srednje škole, proučavaju se i stručni predmeti: crtanje i slikanje, vajanje, anatomija, kaligrafija, teorija forme, materijali i tehnike, estetika, istorija umetnosti, praktična nastava.

– Učenici tokom školovanja prolaze kroz sve načine obrade drveta. U četvrtoj godini počinju sa radom na strugu i izradom duboreza na zakrivljenim površinama. Do tada se bave rezbarijom i opštim duborezom – kažu profesori u ovoj školi. 

Kroz ove predmete učenicima se pruža prilika da savladaju osnovne crtačke i vajarske veštine koje su zastupljene i u obradi materijala . U drugoj, trećoj i četvrtoj godini pored ovih stručnih predmeta učenici ovladavaju drvorezbarskim veštinama kroz praktičnu nastavu. Završetkom školovanja učenici, pored zvanja drvorezbar, imaju prohodnost ka višim školama i fakultetima.

– Rad u drvetu je vrlo inspirativan i zato mi se sviđaju časovi praktične nastave. Stičemo nova iskustva i nove stavove, a duborez bih izdvojio kao nešto u čemu se najuspešniji – kaže učenik Mladen. 

 

Praktična nastava odvija se u drvorezbarskom kabinetu koji je dobro opremljen klasičnim alatima i savremenim mašinama koje omogućavaju učenicima lakšu obradu materijala. Ceo program praktične nastave tako je koncipiran da učenici kroz četvorogodišnje školovanje savladaju sve tehnike obrade drveta drvorezom.
Tako se učenici obučavaju u izradi: ukrasnih predmeta, drvne galanterije, krstova, ikona, delova ikonostasa itd.