Načelnik Upravnog okruga Vladan Krasavac govoreći o zaštiti životne sredine i aktivnostima u cilju dobijanja statusa zelenog okruga, istakao je značaj Regionalne komunalne deponiji Eko Tamnava u Ubu, geotermalnim potencijalima grada Šapca i opština Bogatić i Vladimirci, obnovljivim izvorima energije i izgradnji vodovodne i kanalizacione mreže kroz Program „Srbija 2025.godina“.
Kada je u pitanju zaštita životne sredine svest građana se menja u odnosu na neko ranije vreme. Doprinos daju edukacija građana koja se sprovodi svakodnevno i sredstva javnog informisanja koja promovišu čistu životnu sredinu. Ideja prvog zelenog okruga otpočinje od kraja 2018. godine i sa mandatom načelnika Upravnog okruga, ali i aktivnostima države Srbije. Usvajanjem seta zakona iz oblasti ekologije, u junu mesecu ove godine država prvi put definiše svoju energetsku politiku koja je u direktnoj i indirektnoj vezi sa ekološkim aspektom. Cilj je smanjenje štetnih gasova u vazduhu, ali i zbrinjavanje komunalnog otpada i rešavanje problema komunalnih deponija.Aktivnosti koje je Srbija započela ,ali i lokalne samouprave uz svesrdnu pomoć države, daju podstreh da se ideja o zelenom okrugu realizuje u narednom periodu. Pripajanje šest lokalnih samouprava grada Loznice i opština Ljubovija, Krupanj, Mali Zvornik, nešto ranije Vladimirci i Koceljeva Regionalnom centru za upravljanje komunalnim otpadom Eko Tamnava Ub su u funkciji menjanja ekološke slike kada je u pitanju zaštita čovekove sredine.
Grad Šabac i opština Bogatić od pre nekoliko godina komunalni otpad odvoze na deponiju u Sremsku Mitrovicu. Projekat je u završnoj fazi, a njime se rešava pitanje komunalnog otpada za teritoriju na kojoj živi oko 550.000 stanovnika i obuhvata Mačvanski i Kolubarski okrug i četiri lokalne samouprave grada Beograda.
U poslednje dve godine opština Bogatić je u velikoj meri napredovala u eksploataciji geotermalnih voda, a energija koja se dobija eksploatacijom koristi se za grejanje lokalnih institucija. I naredne godine se planira korišćenje ovog resursa za proširenje grejne mreže,ali i njeno korišćenje za industrijske kapacitete. Sve ovo će u velikoj meri poboljšati život građana Bogatića. Isti resurs postoji i u opštini Vladimirci, a uz pomoć države Srbije u narednoj godini se očekuju veći efekti. Po mišljenju geološke struke grad Šabac ima veliki geotermalni potencijal, koji je neiskorišćen i u narednom periodu se treba angažovati u cilju njegove eksploatacije, pre svega za grejanje čime bi se sprečilo aerozagađenje, a tu su i mogućnosti za druge vidove eksploatacije.
U opštini Mali Zvornik izgrađena je toplana na bio masu ,koja je druga poredu u Republici Srbiji, posle toplane u Priboju, a izgrađena je uz veliku finansijsku pomoć države Srbije. U Hidro centrali Mali Zvornik izmenjena je dotrajala oprema i time je radni vek ove centrale produžen za narednih četrdeset godina.
Uz značajnu pomoć Ministarstva zaštite životne sredine saniraju se nesanitarne deponije ,divlje i sanitarne deponije,a prostor na kome se one nalaze biće pošumljen ili korišćen za druge namene.
Opština Krupanj je usmerila svoj razvoj ka sportskom turizmu i uz pomoć Ministarstva omladine i sporta i Ministarstva trgovine turizma i telekomunikacija gradi u narednom periodu 300 kilometara pešačkih i biciklističkih staza.
Treba pomenuti Projekat „Čista Srbija“ koji obuhvata izgradnju kanalizacione mreže, kojim će se od zagađenja zaštiti reka Drina i drugi vodotokovi. Od Ljubovije, preko Malog Zvornika, Loznice do Bogatića sprečiće se izlivanje kanalizacije u Drinu,čime se ona štiti od zagađenja.
Opština Krupanj je prva lokalna samouprava koja je pripremila potrebnu dokumentaciju za izgradnju kanalizacione mreže, a tu su i opštine Bogatić i Vladimirci i grad Šabac.
Pored zdravstvenog aspekta ekologija i čista životna sredina su od značaja i za investitore koji će u narenom periodu dolaziti u Mačvanski upravni okrug.
Opština Ljubovija dobila sredstva za nabavku novog rendgen aparata. Delegacija ambasade Švajcarske i predstavnici organizacije Helvetas posetili su ovu opštinu, koja je na konkursu osvojila četvrto mesto i time dobila novac za više nego potreban aparat za zdravstvenu ustanovu.
Očekuje se ekspanzija u razvoju turizma s obzirom na potencijale koji postoje na ovom području.Reka Drina i opštine Ljubovija, Mali Zvornik i grad Loznica bili su u prethodnoj godini, usled epidemije i nemogućnosti putovanja van granica, preplavljeni turistima iz svih krajeva naše zemlje.Potrebno je turističke kapacitete uvećati za buduće vreme i iskoristiti prirodna bogatstva,brojne planine, manastire i sve druge prirodne resurse ovog Upravnog okruga – istako je Krasavac.
Foto: Printscreen/ Kabinet MUO