Služba za patološko–anatomsku dijagnostiku Opšte bolnice “Dr Laza K. Lazarević” u Šapcu nakon nekoliko decenija dobila je novu savremenu opremu. Uz pomoć modernih aparata dobijenih od Ministarstva zdravlja, rad na pripremi histopatoloških uzoraka i postavljanju dijagnoza je brži, kvalitetniji i precizniji, što je za pacijente od najveće važnosti.

Kao kruna modernizacije ove službe, u našoj ustanovi uvedene su imunohistohemijske analize, neophodne za onkološke pacijente. Ovim je naša ustanova postala prva i jedina zdravstvena ustanova u Mačvanskom okrugu u kojoj se može obaviti imunohistohemijska dijagnostika.

Kako je naglasila dr Slavica Šućur–Mitrović, načelnica Službe za patološko–anatomsku dijagnostiku, zahvaljujući novoj opremi unapređena je i bezbednost zaposlenih, s obzirom na to da su kancerogena isparenja hemikalija koje se koriste u svakodnevnom radu svedena na minimum.

– Dobili smo stejner, to je aparat za automatsko bojenje nasečenih pločica, vakum infiltracioni tkivni procesor, dva manuelna rotaciona mikrotoma, konzolu za kalupljenje, disekcionu komoru sa ventilacijom isparenja i dva mikroskopa sa kamerom. Prostor gde je većina opreme smeštena je u potpunosti adaptiran. Dobili smo i novi aparat za eks tempore dijagnostiku kriotom. Reč je o posebnom kabinetu koji se nalazi u sklopu hirurškog bloka. To je brz način da hirurg, koji tokom operacije uzima isečak tkiva sazna da li je uzorak benignog ili malignog karaktera. Ukratko, od brzog odgovora patologa zavisi tok operacije. Novim aparatom i ovo je značajno unapređeno, jer je prethodni bio star pet decenija – istakla je dr Slavica Šućur–Mitrović.

Imunohistohemijske analize Šapčani su do sada morali da rade u Beogradu, što je podrazumevalo da lično moraju da odnesu uzorak, a na rezultat čekaju i dva meseca. Sada od biopsije do dobijanja nalaza protekne svega 14 dana, a to znači i da se brže počinje sa lečenjem.

– Da bismo mogli da započnemo sa imunohistohemijskim analizama, preduslov je bio da se automatizuje proces obrade histopatološkog materijala. S novom savremenom opremom smo unapredili rad na pripremi histopatoloških uzoraka. A po dobijanju opreme za imunohistohemijsku analizu, zaposleni u našoj službi prošli su obuku u referentnoj ustanovi – rekla je dr Slavica Šućur–Mitrović.

Imunohistohemijskim analizama u šabačkoj bolnici u potpunosti je zaokružena dijagnostika većeg broja malignih oboljenja, a ove analize su neophodne za uvođenje ciljane terapije, odnosno načina lečenja u skladu sa zdravstvenim stanjem pacijenta. Maligni tumori koji se najčešće otkrivaju u šabačkoj bolnici su tumori dojke, gastrointestinalnog trakta, kože, ginekološki, urološki i tumori ORL regije.

Doktor Slobodan Popović, direktor Opšte bolnice u Šapcu ne krije zadovoljstvo zbog nove opreme i početka imunohistohemijskih analiza i ističe da je nakon nekoliko decenija stagnacije, Služba za patološko–anatomsku dijagnostiku postala moderna služba koja prati savremene trendove u toj oblasti.

– Naši pacijenti do sada su morali dva puta da idu do Beograda kako bi im bila urađena imunohistohemijska analiza. Iz naše ustanove su nosili kalup sa uzorkom i nakon dva meseca morali ponovo da putuju u Beograd da dobiju nalaz. Toga više nema, što je značajno zbog brzine početka terapije ukoliko se otkrije malignitet. Služba patologije osnovana je pre pola veka i od tada se nije mnogo ulagalo u opremu i uslove rada. Slobodno mogu da kažem da se u ovu službu nikada više nije ulagalo kao sada, što me posebno raduje, jer je reč o jednoj od ključnih u našoj ustanovi. U poslednje tri godine naši patolozi dobili su najsavremeniju opremu, renoviran prostor, a kada govorimo o kadru, jedan mladi lekar poslat je na specijalizaciju, a jedan specijalista na subspecijalizaciju – istakao je dr Slobodan Popović.

Služba za patološko–anatomsku dijagnostiku jedna je od najopterećenijih u našoj ustanovi. Svakodnevno troje patologa obavi veliki broj pregleda dostavljenog materijala, a rade se i kliničke obdukcije. Godišnje se uradi preko 5.000 histoloških, 300 citoloških i 80 eks tempore analiza, kao i 100 kliničkih obdukcija.

Izvor: Opšta bolnica Šabac