Šapčanka Gordana Stupar jedna je od retkih žena u Mačvanskom okrugu koja se bavi filcanjem vune, odnosno pustovanjem. Nakit, kape, šalove, torbe i dekorativne predmete ručno izrađuje. Iako je ovo stari zanat, stariji i od tkanja, Gordana je upredanje vlakana samostalno usavršavala korak po korak.
– Predmeti se izrađuju od prethodno pripremljene vune za rad. Sirova vuna se najpre pere i suši, a potom raščešljava. Tako pripremljena vuna je vazdušasta i tek onda spremna za rad, a ukoliko želimo da pravimo predmete od više boja, koristimo ofarbenu vunu. Tradicionalno se farbalo prirodnim bojama od cveća, lišća i trave, a danas se u te svrhe koriste gotove boje za tekstil. Može se poručiti i gotova vuna, ali ja volim kada sve sama pripremim. Vunu dobijam od prijatelja sa Zlativor i Ivanjice. Koliko sam čula, mnoge porodice bacaju vunu, kada ošišaju ovce, jer niko neće da se angažuje oko sređivanja, koje istina, iziskuje vreme – priča Stupar.
Svaki predmet je unikatan. Kakav će biti finalni prozivod zavisi od mašte, boja i raspoloženja. Koncetracija i strpljenje su više nego potrebni tokom izrade, jer se sve radi prstima i iglom.
– Potrebno je vreme. Recimo za lopticu utrošim oko osam sati rada, dok šalove radim dva – tri dana, sve u zavisnosti od boje, dezena, veličine. Glavni alati koji se koriste za filcanje su igle. Igle za filcanje, pustovanje na kraju imaju zareze za koje se vlakna drže, zbog čega se bolje i brže zapliću. Za rad su potrebne igle različitih debljina i oblika. Što je broj veći, to je igla tanja. Ako želite stvoriti krzno na figurici, upotrebite tanke obrnute igle. Četka za filcanje potrebna je za zaštitu prstiju od uboda iglom tokom filcanja. Na nju se stavlja klupko vune i probuši se iglama do željene gustine. Ispod vune stavite komad viskoze ili druge meke tkanine. Koristite naprstke za dodatnu zaštitu prstiju – otrkiva tajne zanate Gordana.
Gordana je raspoložena da obuči žene da se bave drevnom etno tehnikom, kojom se izrađuju upotrebni predmeti.
– Kasno sam počela da se interesujem za pustovanje, sve sam učila sama, ali sam zato sam voljnda da prenesem znanje na druge. Postoji interesovanje žena, mada bih više volela da se mladi zainteresuju za ovaj stari zanat. Zainteresovani će imati priliku da se upoznaju sa istorijatom ovog zanata i nauče osnovne tehnike izrade predmeta mokrim i suvim pustovanjem vune – kaže Gordana.
Postoji interesovanje kupaca za proizvode od pustovane vune, mada se za unikatne predmete vise interesuju naši ljudi u inostarnstvu, mada bi Gordana želela da sve dame ove zime nose njene šalove, jer je vuna antibakterijski i termoizolacioni materijal koji ne prima prljavštinu i ne može se zapaliti.